5 świeżych, średnich pieczarek, pokrojonych w kostkę
300 g papryki konserwowej, pokrojonej w kostkę
85 g przecieru pomidorowego
sól
pieprz
Filety śledziowe wymoczyć w mleku przez 20 minut.
Cebulę pokroić w drobną kostkę i przysmażyć na złoty kolor, dodać pokrojone pieczarki i pokrojoną w kostkę paprykę.
Całość dusić na małym ogniu 10 minut, następnie dodać przecier pomidorowy, doprawić solą i pieprzem i całość dusić jeszcze przez 5 minut delikatnie mieszając.
Śledzie odsączyć z mleka, pokroić w dużą kostkę i zalać przygotowanym sosem paprykowo - pieczarkowym.
Do gotującej się wody wrzucić obrane i umyte warzywa. Moje jarzyny dodatko przekrawam, żeby wywar był intensywny. Wrzucić liść laurowy, ziele angielskie, obrany czosnek, majeranek, koperek i gotować około pół godziny. Następnie wyjąć jarzyny (no chyba, że jest wśród gości smakosz gotowanych jarzyn) i wlać kiszony barszcz. Do mojego garnka trafia cała zawartość kiszonki, łącznie z burakami, po to, żeby zupa była intensywna. Całość dogrzać, lecz nie gotować, bo barszcz starci swój piękny kolor. Na końcu doprawić pieprzem i solą, próbując uprzednio całość, bo sama kiszonka jest słona. Do barszczu można dodać soku z cytryny. Podawać z ugotowanymi uszkami.
Groch przebrać, umyć pod bieżącą wodą, zalać go wodą w garnku i odstawić na kilka godzin. W tym czasie groch napęcznieje i wody ubędzie. Należy dodać wody i ugotować groch do miękkości!
Kapustę odcisnąć, poszatkować, zalać wodą, dodać kminek, liść laurowy, ziele angielskie i gotować. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i podsmażyć na maśle z olejem. Dodać do gotującej się kapusty. Do miękkiej kapusty dodać ugotowany, miękki groch. Podczas gotowania, w razie potrzeby do gotowania można dolewać przegotowanej wody. Część grochu można przetrzeć przez sito, choć tego nie robiłam. Przyprawić solą i pieprzem do smaku. Podawać na gorąco.
Pieczarki oczyszczamy ,obtaczamy w rozkłóconym jajku i bułce tartej. Smażymy na złoto. Przekładamy do słoików (3/4 wysokości słoika).
Przygotowujemy zalewę:
Wszystkie składniki zalewy gotujemy 10 min od momentu zawrzenia. Gorącą marynatą zalewamy pieczarki. Słoiki zakręcamy i odstawiamy na kilka dni w chłodne miejsce.
Nogi kurczaka i obrane warzywa zalewamy zimną wodą (tyle, by przykryć wszystkie składniki). Dodajemy kilka ziaren ziela angielskiego oraz 2 listki laurowe. Gotujemy rosół. Pod koniec gotowania dodajemy pęczek lubczyku (w całości), solimy.
Ugotowane mięso wyjmujemy i studzimy.Oddzielamy od kości, kroimy, jeśli kawałki są większe od kęsa i układamy na dnie zwilżonej wcześniej keksówki. Z jaj ugotowanych na twardo zdejmujemy skorupę i układamy je na mięsie, wzdłuż formy.
Marchewki, pietruszkę i seler kroimy w kostkę. Układamy warstwami na jajach. Na końcu – zielony, odcedzony groszek.
Rosół przecedzamy, podgrzewamy, doprawiamy, jeśli zachodzi potrzeba i 1 litr gorącego płynu mieszamy z żelatyną. Studzimy.
Tak przygotowanym rosołem zalewamy ostrożnie zawartość keksówki i wstawiamy do lodówki, aż stężeje. Przed wyjęciem galarety dobrze jest przetrzeć ścianki formy czymś gorącym lub włożyć na chwilę keksówkę do gorącej wody.
Mięso umyć, włożyć do garnka, zalać wodą (może być wrzątek), wsypać łyżeczkę soli i pieprzu, wrzucić związaną natkę. Całość zagotować, zmniejszyć płomień i pod przykryciem gotować ok.
Obrać warzywa, umyć i pokroić w drobną kostkę.
Pieczarki umyć, ze starszych i lekko ciemniejszych grzybów zdjąć skórkę, na młodych bielusieńkich można ją zostawić. Pieczarki pokroić na cienkie plasterki.
Na patelni rozgrzać olej, wrzucić grzyby i lekko posolić, na dużym ogniu podsmażyć, mieszać od czasu do czasu. Pieczarki puszczą sok, smażyć tak długo aż cały sok odparuje (nie przykrywać patelni) i pozostaną suche. Zamieszać, wyłączyć ogień, odstawić.
Do garnka z gotującym się mięsem wrzucić pokrojone warzywa , pieczarki zagotować, przykryć, zmniejszyć płomień i gotować ok. 20 min.
Zupę pieczarkową można podawać czystą lub z dodatkiem łyżki śmietany, posypaną posiekaną natką pietruszki.
Pora należy umyć pod bieżącą wodą, następnie przekroić wzdłuż, usunąć zdrewniałe części, usunąć korzenie, końce. Następnie pokroić drobno pora w półplasterki. Włożyć na sito pokrojony por i sparzyć go wrzątkiem. W kubku zmieszać śmietanę z majonezem, solą, pieprzem i cukrem. Powstały sos dodać do pora i wymieszać dokładnie.
Ugotowane ziemniaki przepuszczamy przez praskę lub maszynkę do mięsa. Dodajemy jajka, mąkę, sól i pieprz i zagniatamy ciasto. Najlepiej, żeby ziemniaki były zimne, z lodówki, wtedy łatwiej zagnieść. Ciasto jest gotowe, gdy dość łatwo odchodzi od ręki. Formujemy wałeczki o średnicy mniej więcej 3 cm. Z tej ilości ziemniaków powinno ich wyjść 4-5. Kroimy pod skosem na kopytka długości ok. 5-6 cm. Wrzucamy do gotującej się wody i gotujemy ok. 3 minuty od wypłynięcia. Można podawać z sosami lub okrasą.
1 l wywaru mięsnego ( u mnie 2l)
2 szkl. pszennego zakwasu
1 szkl. śmietany 30%
200 g żeberek wędzonych
200 g boczku wędzonego
4-6 kawałków białej kiełbasy
4 ząbki czosnku
1 cebula
garść majeranku
1 łyżka chrzanu
sól, pieprz
ugotowane jajka
W wywarze mięsnym gotować żeberka ok. godziny. Dodać zakwas i czosnek. Gotować kolejną godzinę. Boczek pokroić w kostkę i podsmażyć na rozgrzanej patelni. Dodać pokrojoną w kostkę cebulę. Razem podsmażyć ( ponieważ nie lubię cebuli pływającej w zupie, podsmażyłam całą, dodałam do barszczu, a potem wyjęłam) i wrzucić do zupy. Włożyć kiełbasę. Gotować ok. 10 minut i wyjąć. Do barszczu dodać majeranek, przyprawy i chrzan. Zagotować i wlać śmietanę. Odstawić do następnego dnia.
Na talerz włożyć pokrojoną białą kiełbasę i ugotowane jajko ( ja dodaję jeszcze ugotowany schab, na którym powstał wywar mięsny ). Zalać barszczem.
Piersi z kurczaka oczyścić, jeśli są bardzo grube, lekko rozbić tłuczkiem. Posolić i popieprzyć. Nie jest to konieczne, ale ja jeszcze zrobiłam marynatę, która jest uniwersalna i zawsze wykorzystuję ją do mięsa z kurczaka (sok i skórka z jednej cytryny, 2 ząbki czosnku, 4 łyżki oliwy) i pozostawiłam mięso w niej na jakieś 2 godziny.
Przygotować szpinak. Zamrożony wrzucić do garnuszka i podgrzewać, do całkowitego odparowania wody. Dodać masło, wcisnąć dwa ząbki czosnku, posolić, dodać pieprz i gałkę muszkatołową. Wystudzić.
Mięso ułożyć na środku ciasta. Na jednym płacie powinny zmieścić się dwa kawałki mięsa. Ciasto, które pozostało po bokach, ponacinać w paseczki.
Na pierś wyłożyć szpinak, na niego położyć pokrojoną w plastry mozarellą. Teraz na przemian przekładać paski ciasta. Całość powinna przypominać chałkę.