Chciałabym opisać tego człowieka. Jest on utkany z dwóch pierwiastków. Jednym z nich jest dobroć i łagodność, drugim siła aż do uporu. Z tego splotu jest dobroć i łagodność. Z tego splotu powstaje tkanina giętka i mocna. Łagodność jest niewzruszona, dobroć – uparta, a siła podszyta nieśmiałością i wrażliwością. Poczucie humoru sąsiaduje ze zmysłem cierpienia, a wytrwałość z pewną lekkomyślnością, trwonieniem swoich darów. Sensualista jest ascetą, człowiek wielkiej czułości wewnętrznej – samotnikiem.
Chciałoby się powiedzieć, że takich ludzi nie ma, że są niemożliwi.
Przy tym jest dosyć nieprzytomny w tym świecie i dotyka go jakby tylko mimochodem.
Anna Kamieńska
Dla mnie łagodny człowiek to nie jest ktoś, kto się na wszystko zgadza i nie ma siły forsować swego zdania. Teraz trudniej dochodzić do celu bez krzyku i tupania, bo wymaga to więcej czasu i cierpliwości. Mam dla łagodności wielkie poszanowanie, uwielbiam współpracować z profesjonalistami, którzy są na dodatek kulturalni. Właściwie byłabym skłonna z kimś pracować tylko dlatego, że jest kulturalny. Dziś o to coraz trudniej.
Dominika Ostałowska, „Rzeczpospolita”, 19 maja 2006
Łagodna kobieta to niby łapka kocia, uściśnij ją nieco, a uczujesz pazurki.
Anne-Louise Germaine Necker
Łagodność i cierpliwość to bliźnięta zrodzone ze wspaniałomyślności.
Ali ibn Abi Talib
Łagodność jest tajemniczą mową duszy.
Ronald Leonhardt
Łagodny
każdą kieszeń obróciłbym w gniazdo dla jaskółek
Julian Przyboś, Równanie serca
„Owocem zaś Ducha są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, Łagodność, wstrzemięźliwość. Przeciwko takim nie ma zakonu.”
Biblia Warszawsko-Praska, Gal
Uległość i łagodność są najpotężniejszą bronią kobiety.
Honoriusz Balzac (1799–1850)