Składniki: * 1 kg młodych grzybów (np. borowiki, podgrzybki, maślaki)
Grzybki obgotowujemy około 20 min w osolonej wodzie (łyżka soli na litr wody), następnie odcedzamy i pozostawiamy do ostygnięcia. W międzyczasie przygotowujemy słoiczki i zalewę do której potrzebujemy:
* 3 szklanki wody,
* 1 szklanka octu 10%,
* 2 łyżeczki soli,
* 3 łyżeczki cukru,
* kilka ziaren pieprzu,
* kilka ziarenek ziela angielskiego,
* kilka liści laurowych,
* cebula pokrojona w krążki, może być także kilka plasterków marchewki, lub papryki, co kto lubi.
Tak przygotowaną zalewę gotujemy około 15 minut. Obgotowane grzyby odsączamy na durszlaku, wkładamy do słoików i zalewamy przygotowaną zalewą tak, aby grzyby były całkiem zakryte. Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy około 20 minut.
Paprykę dokładnie myję i oczyszczam z nasion i białych części, kroję w paseczki.
Cebulę obieram, myję i kroję w piórka. Do miski przekładam paprykę i cebulę, zasypuję 2 łyżkami soli, mieszam, i zostawiam na 40 minut.
W między czasie przygotowuję zalewę, zagotowuję wodę z cukrem, dolewam ocet. Warzywa odciskam z soku ( robię to w rękawiczkach) i przekładam na gotującą się zalewę.
Gotuję od zagotowania 15 minut.
Gorące przekładam do czystych , wyparzonych słoików. Pasteryzuję 10 minut.
Jak ostygną wynoszę do spiżarni.
Z tej porcji wyszło mi 10 pół litrowych słoiczków.
Składniki ( na ok. 9 słoików o pojemności 0,5 litra )
- papryka czerwona, lub kolorowa 2 kg.
- ziele angielskie
- liście laurowe
- gorczyca w ziarenkach
- czosnek
- olej
Zalewa
- 6 szklanek wody
- 1 szklanka octu
- 6 płaskich łyżek cukru
- 3 płaskie łyżki soli
Wykonanie
Na dno każdego słoja daję dwa ziarna ziela angielskiego, szczyptę gorczycy, listek laurowy i ząbek czosnku.
Papryki oczyszczam, kroję w szerokie paski układam na szerokim sicie i parzę wrzątkiem. Następnie sparzone papryki układam ściśle do słoików. Przygotowuje zalewę i gorącą zalewam papryki w słojach. Na górę każdego słoja dolewam po łyżce oleju. Zakręcam. Pasteryzuje od zagotowania się wody w garnku ok.1-2 minuty. Wyjmuję na ściereczkę i ustawiam do góry dnem. Kiedy słoje przestygną wynoszę je w chłodne miejsce.
Smacznego :)
Włosi mają do fig szczególne podejście, a owoc ten obecny jest zarówno w daniach słodkich jak i obiadowych. Nic dziwnego, gdyż uznawany jest tam powszechnie za symbol płodności. Według mitów rzymskich, Włosi zawdzięczają figi Bachusowi, bogu wina a na Bachanaliach ku jego czci, kobiety zakładały girlandy z suszonych fig. Na przystawkę – sałatka z rukoli i fig pobudzająca zmysł smaku.
Składniki:
6-8 świeżych fig, przekrojonych na połówki
300 gramów świeżej rukoli
50 gramów siekanych orzechów włoskich
50 gramów sera gorgonzola w kawałkach
Dressing:
3 łyżki oliwy z oliwek
4 łyżeczki octu balsamicznego
¼ łyżeczki musztardy Dijon
Szczypta soli i świeżo mielonego pieprzu
1 łyżeczka miodu
Przygotowanie:
W salaterce delikatnie mieszamy listki rukoli, posiekane orzechy, połówki fig i kawałki gorgonzoli. Osobno łączymy ze sobą składniki dressingu i dodajemy do sałatki.
Pomidory kroimy,solimy,zalewamy dwoma szklankami wody i rozgotowujemy na bardzo miękko. Przecieramy przez sito,przyprawiamy i studzimy.
Obranego kabaczka kroimy na ćwiartki wzdłuż a potem w grube plastry. Wkładamy do wyparzonych słoiczków i zalewamy przecierem pomidorowym, prawie do pełna. Zakręcamy słoiki suchymi nakrętkami,wstawiamy do garnka z wodą do 3/4 wysokości słoików i pasteryzujemy na małym ogniu około pół godziny od zagotowania.
Zimą otwieramy , dodajemy co się nam podoba i mamy pyszne leczo przypominające smakiem lato.
Cukinię lub kabaczek obrać ze skórki i wydrążyć środek. Opłukać i pokroić w paski. Przełożyć na durszlak, przelać wrzącą wodą i ostudzić. Do garnka przelać wodę i ocet. Dodać cukier i sól. Razem wymieszać, zagotować i ostudzić. Następnie dodać musztardę i razem wymieszać. Do czystych i suchych słoików włożyć przyprawy: liść laurowy, ziarenka ziela angielskiego oraz pokrojony w plasterki czosnek. Następnie ułożyć ciasno paski cukinii i zalać zalewą musztardową. Słoiki zakręcić i pasteryzować 20 minut. Ostudzić. Wynieść do ciemnej i chłodnej piwnicy. Składniki wystarczą na 4 słoiki po 900 ml. Smacznego.
Grzyby oczyścić, namoczyć w wodzie na 30- 60 minut, ugotować do miękkości przez około 40 minut. Następnie odcedzić i odstawić do wystygnięcia. Cebule poszatkować, marchewkę, pietruszkę i selera zetrzeć na jarzynówce. W głębokim garnku rozgrzać olej, zeszklić na nim cebulę, po 5-10 minutach dodać starte warzywa, dusić około 15 minut, dodać przyprawy i koncentrat, następnie grzyby i mocno podgrzać. Gorące grzyby wraz z warzywami przekładać do słoików, zakręcać i odstawiać pokrywką do dołu. Nie trzeba pasteryzować.
Bulion zagotować, dodać śmietanę, doprawić solą, pieprzem gałką muszkatołową. Kalarepy obrać, pokroić na 3 mm plastry, które podsmażyć na maśle przez 2 minuty, osolić i opieprzyć. Zalać sosem śmietanowym, gotować 2 minuty na małym ogniu, pod koniec dodać bazylię, delikatnie wymieszać.
Gotowe.