W całej okolicy rozlegał się klangor żurawi ,które wróciły na nasze tereny. Klangor, to charakterystyczny głos, którym ogłaszają zajmowanie terytorium.
—— ♦ ——
"Kto raz usłyszał żurawi klangor i hejnał żurawi, ten głosu tego nie zapomni już nigdy".
„Nasze dzieci i przyszłe pokolenia mają prawo do świata, który powinien być wolny od zanieczyszczeń, bogaty w różnorodność biologiczną, świata, który powinien mieć klimat zdolny zachować wszystkie formy życia”. Maathai Wangari
Rzodkiewkę można wysiewać praktycznie przez całe lato, ale długie dni drugiej połowy czerwca i początku lipca nie sprzyjają obfitym plonom. Wysuszone i twarde korzonki z wybujałą łodygą o drobnych białych kwiatkach to częsty widok na zagonkach. Do wysiewu tego smakowitego warzywa wrócimy w drugiej połowie miesiąca, pamiętając wówczas o odpowiednim spulchnieniu ziemi i obfitym podlewaniu, jeśli nie zechce zastąpić nas w tym deszcz.
Osiągają one wielkość od 0,2 do 3 mm. Wbrew pozorom, skoczogonki nie są
szkodnikami. Odżywiają się głównie rozkładającymi się substancjami organicznymi
i martwymi tkankami roślinnymi, dzięki czemu przyczyniają się do wzbogacania
podłoża w substancje odżywcze dostępne roślin. Jeżeli jednak chcemy ich się
pozbyć, możemy na kilka godzin wstawić doniczkę do wody, w taki sposób aby była
zanurzona po brzeg. Gdy zobaczymy pływające po powierzchni wody owady, wylewamy
je wraz z wodą.
Można też podlewać wodą z petami albo używać pałeczek owadobójczych.
Skoczogonki
Szkodniki zagrażają roślinom tylko wtedy, gdy jest ich dużo. Robaki atakują rośliny poprzez robienie dziurek w liściach oraz ogryzanie korzeni. Owady swoimi działaniami mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny. Skoczogonki to nieduże owady, które skaczą po kwiatach, warzywach czy krzewach.
Robaki nie żerują w czystej ziemi.
Szkodniki zwalcza się raczej chemicznie, warto w tym celu użyć:
— Orthene 75 SP lub Methomex 200 SL.
— NOMOLT 150sc(Agzecol)
Skoczogonki są zasadniczo pożyteczne, chyba że namnożą się za bardzo - wtedy należy się z nimi rozprawić.
Mieczyki, zwane gladiolami, to niezwykle dekoracyjne rośliny o pięknych różnokolorowych kwiatach zebranych w okazałe kłosowe kwiatostany. Mieczyki lubią miejsca słoneczne bądź lekko ocienione i osłonięte od wiatru i takie należy dla nich wybrać. Gleba pod mieczyki powinna mieć pH 6,5-7,0, być żyzna i bogata w składniki mineralne.