Etylen i jego wpływ na dojrzewanie owoców.
Etylen jest gazem, który powstaje w owocach w czasie dojrzewania owoców. Gaz ten jest powszechnie używany do przyśpieszenia owoców cytrusowych eksportowanych z ciepłych krajów. Owoce te są zrywane jeszcze przed osiągnięciem pełnej dojrzałości . Aby przyśpieszyć ich dojrzewanie, po przetransportowaniu do kraju docelowego przechowuje się z dodatkiem etylenu w powietrzu. Dzięki temu gazowi przyśpiesza się oddychanie takich owoców jak pomarańcze, mandarynki i cytryny. Jednak nie wszystkie owoce ( np. brzoskwinie i morele ) wykazują przyśpieszone dojrzewanie w czasie przechowywania ich w powietrzu nasyconym etylenem. Świadczy to jednoznacznie o tym , że na dojrzewanie owoców mają jeszcze inne czynniki poza etylenem.
W czasie przechowywania owoców w warunkach częściowej próżni albo w powietrzu o niskiej zawartości tlenu , nie wykazują one wzrostu dojrzewania. W tych warunkach owoce mogą być przechowywane przez długi czas.
Jeśli etylen ma właściwości przyśpieszania dojrzewania owoców to znaczy że jest on hormonem starzenia się roślin. Wytwarzany jest on z aminokwasu- metioniny w różnych obszarach rośliny i wywołuje rozmaite zmiany w określonych tkankach. Powoduje on między innymi opadanie liści i wybarwianie się płatków kwiatowych. Etylen wpływa także na liście roślin. Wywołuje on tzw. epinastię, czyli wygięcia się blaszki liściowej w dół rośliny. Spowodowane jest to szczególnie szybkim wzrostem nasady ogonka liściowego, czego rezultatem jest wywinięcie liścia.
Etylen zaburza geotropizm roślin. Dodanie tego gazu do atmosfery w której wzrastają siewki powoduje ,że jej łodygi i korzenie rosną poziomo. Doświadczalnie stwierdzono, że działanie auksyn można zastąpić podaniem etylenu do powietrza w którym rosną rośliny. Czyli etylen ma bardzo podobne działanie do auksyn. Pod jego wpływem zostaje zahamowany wzrost wydłużeniowy korzeni a wytwarzane są korzenie boczne ( przybyszowe ). Etylen inicjuje kwitnienie ananasów, natomiast wstrzymuje ten proces u rzepienia. Wynikiem jego działania jest również przyśpieszenie opadania liści a także zatrzymanie się prostowania hipokotylu u młodych siewek fasoli. Możliwe jest ,że wiele reakcji które uważane są za wynik działania auksyn są tak naprawdę wynikiem obecności etylenu w powietrzu.