Niedziela, 2024-12-22, 3:12 PM                    
Jesteś zalogowany jako Gość | Grupa "Goście"Witaj Gość | RS
Smak chwil
Główna » Pliki » Ogród » Kwiaty

Pelargonia pachnąca,anginka
2016-07-12, 11:59 PM

 

Pelargonia pachnąca popularna anginka właściwości lecznicze i zastosowanie

 

Pelargonia pachnąca – inne potoczne nazwy : anginka, grypka, anginowiec, cytrynka, ruzyndla, geranium to pospolita roślina, którą często hodujemy na balkonach i parapetach okiennych, nie zdając sobie sprawy, że w zasięgu ręki mamy skuteczny środek, który może natychmiastowo pomóc w wielu dolegliwościach.

 

http://smakchwil.ucoz.pl/_ld/22/99633479.jpg

 

Popularna anginka to gatunek rośliny pochodzący z południowo wschodniej Afryki. Łacińska nazwa Pelargonium graveolens wywodzi się z greckiego słowa pelagros oznaczająca dziob bociana  i łacińskiego graveolens – co znaczy silnie pachnący – a to dlatego, że roślina wydziela silny słodko cytrynowy zapach.

 

W medycynie ludowej listki anginki wykorzystywano do hamowania procesów zapalnych, infekcji uszu i górnych dróg oddechowych. Wystarczy zmiętosić listek tak aby puścił sok i umieścić płytko w uchu lub nosie by uśmierzyć ból, odetkać zapchany nos i złagodzić inne przykre objawy.

http://smakchwil.ucoz.pl/_ld/22/83371831.jpg

Substancje zawarte w olejkach eterycznych rośliny mają silne działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i znieczulające. Badania prowadzone pod katem działania przeciwbakteryjnego wykazały wysoką aktywność przeciw prawie wszystkim szczepom za wyjątkiem L. monocytogenes

 

Listki anginki ponadto mogą uśmierzać bóle reumatyczne, nerwobóle, bóle głowy, dezynfekować i przynosić ulgę  w miejscach po ukąszeniu owadów, drobnych rankach, oparzeniach. W tym celu należy zmiażdżyć w moździerzu kilka liści i robić okłady.

W przypadku poważniejszych lub bardziej rozległych chorób skórnych takich jak egzema, odleżyny, wykwity skórne, czyraki lepiej sprawdza się napar – kilka zerwanych listków zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 15 minut. Po odcedzeniu nasączyć bawełnianą tkaninę i przykładać na miejsca chorobowo zmienione.

 

Ten sam napar świetnie nadaje się jako płukanka na ból gardła i stany zapalne w obrębie jamy ustnej, bólach zębów  i nieświeżym oddechu.

 

Anginka również ma działanie uspokajające, lekko nasenne, odprężające, obniżające ciśnienie krwi, poprawiające nastrój – najprościej jest zmiażdżyć listki i wdychać opary olejków eterycznych przez kilka do kilkunastu minut wyciszając się.

 

Świeże listki i kwiaty można dodawać do kąpieli – działają równocześnie korzystnie dla skóry jak i relaksu, poprawy nastroju a również dodawać jako przyprawę do herbaty, napojów, a nawet potraw.

 

Inny znakomity pomysł na wykorzystanie liści anginki to zaszycie ich w bawełnianej saszetce jako odstraszacz na mole w szafach, komary i meszki przy oknie.  Listki włożone do poduszki można wykorzystać  jako łagodny środek wyciszający, uspokajający. Roślina w doniczce na sypialnianym parapecie odkazi i ujemnie zjonizuje powietrze, zapewni dobry sen i wyciszy.

 

Z pelargonii pachnącej  warto zrobić olejek geraniowy, który ma jeszcze szersze spektrum działania

 

Do przygotowania potrzeba:

 

Świeże listki anginki
Moździerz lub tłuczek
Olej nośnikowy – bazowy np. olejek jojoba, migdałowy, z pestek moreli czy oliwa z oliwek
Duży słoik z przykrywką
Małe słoiki lub butelki
Gęste sitko
Gaza

http://smakchwil.ucoz.pl/_ld/22/71824487.jpg

Olejek geranium przepis: 

 

Świeżo zerwane listki delikatnie opłukać w zimnej wodzie i usunąć zanieczyszczenia. Osuszyć papierowym ręcznikiem, następnie zmiażdżyć w moździerzu lub otłuc tłoczkiem, tak aby całkowicie puściły sok.
Pozostawić tak rozgniecione na kilka godzin bez przykrycia.
Przełożyć do dużego słoika, zalać olejem bazowym tak aby przykryć listki w całości. Przykryć i odstawić w chłodne suche miejsce na dwa tygodnie lub mniej. Co jakiś czas sprawdzać zapach oleju, jeśli po 2 tygodniach uznamy że nie jest dla nas wystarczająco intensywny, można dodać więcej zmiażdżonych listków i odstawić na kolejny tydzień, jeśli zapach jest zbyt mocny można rozrzedzić olejek dodając więcej oleju bazowego.
Gotowy olejek przelać poprzez filtr lub gęste sitko wyłożone gazą do wysterylizowanych butelek lub słoiczków. Przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.

 

Olejek geranium ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, przeciwbólowe, antydepresyjne, antyseptyczne, immunostymulujące.

 

Zastosowanie olejku geranium:

 

Olejek można stosować w aromaterapii, jako inhalacje wdychając z parą wodną lub dymem ziołowym (okadzanie)   jako dodatek do kąpieli, wcierając miejscowo w skórę i błony śluzowe po uprzednim przetestowaniu na alergię, używając do masaży (rozcieńczając dodatkowo w oleju bazowego) jak również ostrożnie doustnie dodając 1-2 krople do herbaty – w ten sposób zabija on mikroorganizmy chorobotwórcze i hamują ich rozmnażanie.

http://smakchwil.ucoz.pl/_ld/22/83900359.jpg

Skuteczny w leczeniu:

 

Choroby układu oddechowego: przeziębienia grypa, katara, kaszel, infekcje gardła zatok, jamy ustnej, uszu,
Choroby skóry: trądzik, egzemy, opryszczka, łupież, rozstępy, blizny, cellulit, grzybica,
Antydepresant: niepokój, stany lękowe, depresja, bezsenność, nadmierna nerwowość, nadpobudliwość,  niestabilność nerwowa pod wpływem zmian hormonalnych: menopauza, okres okołomiesiączkowy, choroby tarczycy
Inne: bóle neuralgiczne, reumatyczne, ścięgien i mięśni, zaburzenia krążenia, wysokie ciśnienie krwi, oparzenia, odmrożenia, infekcje grzybicze, ukąszenia owadów i środek odstraszający.

 

Kategoria: Kwiaty | Dodał: fiolka
Wyświetleń: 2057 | Pobrań: 0 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
| Główna |
| Rejestracja |
| Wejdź |
Menu witryny
Formularz logowania
Kategorie sekcji
Przydatne porady [31]
Humor [0]
Kwiaty [12]
Owoce [4]
Warzywa [2]
Ciekawostki [2]
Inne [14]
Ogród zimowy [1]
Wyszukiwanie
Mini-czat
Przyjaciele witryny
  • Załóż darmową stronę
  • Internetowy pulpit
  • Darmowe gry online
  • Szkolenia wideo
  • Wszystkie znaczniki HTML
  • Zestawy przeglądarek
  • Statystyki

    Ogółem online: 1
    Gości: 1
    Użytkowników: 0
    Copyright MyCorp
    © 2024