Ogólne informacje o Hostach.
Hosta - polska nazwa Funkia.
Funkia (Hosta Tratt.) – rodzaj roślin z rodziny szparagowatych (Asparagaceae),
liczący około 40 gatunków roślin zielnych pochodzących z Azji Wschodniej
– Japonii i Chin.
grupa roślin:
Byliny
podgrupa roślin: znoszące zacienienie, na skalniaki, ozdobne liście
Charakterystyka rośliny
wysokość: 0,3-1 m
dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
kwiaty: dzwonkowate
kolor kwiatów: białe, fioletowe
okres kwitnienia: IX, VII, VIII, X
trwałość liści: sezonowe
gleba: próchniczna, żyzna
odczyn gleby: lekko kwaśna
wilgotność: gleba wilgotna
stanowisko: cień, półcień
zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, pod koronami drzew, rabaty, w grupie...
Funkie to niebywale wdzięczne byliny: można pozostawić je bez opieki na wiele lat. Cechuje je wytrzymałość na mrozy. Dostępne są w wielu odmianach, które różnią się głównie wielkością i kolorem liści. Wyróżnia się: wysokie – do 100 cm, średnie – do 75 cm i niskie – do 30 cm.
Kwiaty u wszystkich gatunków są podobne, lecz część kwitnie w lipcu, część dopiero wczesną jesienią, fioletowymi lub białymi, czasem pachnącymi, dzwonkowatymi kwiatami, ułożonymi na długiej łodydze.
Uroda funkii polega jednak na okazałych liściach, które wyjątkowo dobrze prezentują się w grupie, zadarniając większe powierzchnie pod drzewami. Funkie o jednolitej zielonej barwie liści preferują cień, natomiast te o żółtym wybarwieniu bądź białych brzegach, znoszą też słońce.
Wszystkie odmiany wymagają wilgotnego, żyznego, próchnicznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie (wiosną i latem dobrze podsypać nawozu). Jeśli gleba w ogrodzie jest piaszczysta lub zbyt ciężka, gliniasta należy dodać substratu torfowego, który polepszy jej strukturę i właściwości chemiczne. Posadzone już funkie warto wyściółkować warstwą kompostu o grubości 2-3 cm. Będzie on ograniczać utratę wilgoci, a także dostarczać składników pokarmowych do gleby.
Szkodnikiem, który może poważniej uszkodzić blaszki liściowe funkii jest ślimak, pojawiający się przeważnie późną wiosną i wczesną jesienią. Ekologicznym sposobem uniemożliwiającym ślimakom przedostanie się do roślin jest tworzenie różnego typu barier ze żwiru, tłucznia, trocin lub wystawianie przynęt z liści kapusty, kawałków innych warzyw, które mają za zadanie zwabić szkodniki w jedno miejsce.
Innymi, zdecydowanie pewniejszymi preparatami są Anty-Ślimak Spiess 04GB i Ślimakom 04GB.
Bardzo piękne są:
funkia Siebolda ‘Elegans’ (H. sieboldiana ‘Elegans’) – intensywnie niebieskozielone, grube liście o kształcie sercowatym, prawie kolistym, mocno pomarszczone, kwitnie w pierwszej połowie lata;
funkia Fortunea (H. fortunei) – wiosną sercowate liście są żółtawozielone z ciemną zieloną obwódką i pręgami, wczesnym latem stają się pstre;
funkia ‘Francee’ (H. fortunei ‘Francee’) – wąsko sercowate liście są ciemnooliwkowozielone z nieregularnym obrzeżeniem, lawendowe kwiaty pojawiają się od połowy do końca lata; rozrasta się wyjątkowo szybko.
Wszystkie trzy mają wysokość 60 cm i szerokość 1 m.
Funkia falista (H. undulata) ma skręcone, szerokie, owalne do lancetowatych liście, w centrum nieregularnie kremowobiałe, obrzeżone zielono, lawendowe kwiaty w pierwszej połowie lata. Wysokość 35 cm, szerokość 45 cm.
.