Niedziela, 2024-12-22, 3:42 PM                    
Jesteś zalogowany jako Gość | Grupa "Goście"Witaj Gość | RS
Smak chwil
Główna » Pliki » Ogród » Kwiaty

Nagietek lekarski
2016-07-13, 1:05 AM

 

Nagietek lekarski
łac. (Calendula officinalis)

  Nagietek lekarski to bardzo popularna roślina zielarska, którą chętnie uprawiamy w naszych ogrodach dla jej pięknych, intensywnie pomarańczowych lub żółtych kwiatów. Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie nagietka.

 

Napar z nagietka – płukanka na stany zapalne jamy ustnej, gardła i skóry

 

Jedną łyżkę stołową suszonych płatków nagietka zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem około 10 minut, po czym odcedzić. Pić dwa razy dziennie po pół szklanki.

 

Czy nagietek nie jest po prostu cudowny?

http://smakchwil.ucoz.pl/_ld/22/18446924.jpg

Nagietek leczniczy jest to roślina jednoroczna, kwitnąca latem – od czerwca do września. Teraz jest więc najlepszy czas na zbiór. Płatki kwiatów zebrane w słoneczny dzień należy suszyć w ciepłym, suchym, przewiewnym  i ciemnym (by nie straciły koloru) miejscu. Dobrze jest je raz na jakiś czas przewrócić. Z wysuszonych płatków nagietka możemy zrobić napar czy nalewkę do picia, a do smarowania maści, oliwkę i kremy. Ja dodaję je również do wypieku ciast. Pięknie wyglądają i służą zdrowiu.

http://smakchwil.ucoz.pl/_ld/22/95210629.jpg

Ta naprawdę cudowna roślina nie bez powodu wykorzystywana jest także w kosmetologii i farmakologii. Doskonale leczy stany zapalne skóry, spojówek, gardła, jamy ustnej i okolic intymnych. Łagodzi ukąszenia, wysypki, oparzenia, odmrożenia oraz odleżyny i ciężko gojące się rany. Nagietek przynosi ukojenie w walce z żylakami i hemoroidami. Pobudza także regenerację skóry wrażliwej, suchej, zrogowaciałej i łuszczącej się, dlatego jest tak popularny w składzie wielu kremów i balsamów.

Nagietek lekarski ( to nie tylko tradycyjna roślina rabatowa, ale także naturalny środek stosowany przy leczeniu wielu chorób. Dawniej nagietek był jedną z najważniejszych roślin leczniczych używanych w medycynie hinduskiej, arabskiej i greckiej. Dzisiaj jego wykorzystanie jest globalne. Kiedy warto stosować leki z nagietka?

Nagietek lekarski jest rośliną jadalną i przed wiekami był traktowany jako warzywo oraz przyprawa. Później przez długi czas służył głównie jako roślina lecznicza i kosmetyczna. Obecnie powraca moda na tę roślinę. Młode liście są składnikiem sałatek i surówek, suszone płatki kwiatowe dodaje się do zup i sosów. Płatki nagietka podobnie jak szafran i kurkuma mogą być używane do barwienia potraw.

Nagietek – przygotowanie i suszenie surowca zielarskiego

Surowcem zielarskim są kwiatostany, czyli koszyczki nagietka, które należy zbierać stopniowo – w początkowym okresie kwitnienia. Suszy się je w warunkach naturalnych, w przewiewnym i zacienionym miejscu. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. Po wysuszeniu z koszyczków wyskubuje się (i wykorzystuje) płatki.

 

Skład i zastosowanie nagietka lekarskiego

Kwiaty nagietka lekarskiego zawierają m.in. saponiny, sterole, karetonoidy, związki śluzowe, kwasy organiczne, flawonoidy, witaminę C i sole mineralne (ze szczególnym uwzględnieniem magnezu).

 

Płatki nagietka wykazują działanie przeciwzapalnie, bakteriobójcze i grzybobójcze. Nagietek podawany zewnętrznie w formie okładów przyśpiesza gojenie ran i działa dobroczynnie na naskórek. Spożywanie preparatów zawierających nagietek pobudza działanie wątroby, zwiększa ilość wydalanego moczu i poprawia odporność organizmu. Ważną właściwością jest działanie kojące na oczy – nagietek stosuje się przy zmęczeniu i zapaleniu spojówek.

 

Zebrałam dla Ciebie kilka przepisów z nagietkiem w roli głównej, które możesz przygotować w domu samodzielnie.

 


Prosty napar z nagietka

 

Taki napar możesz wykorzystać także do okładów na chore i zmęczone oczy oraz jako płukankę do włosów i tonik do przemywania twarzy.

 

1 łyżkę suszonych kwiatów nagietka zalej 1 szklanką wrzątku. Przykryj i odstaw na ok. 15- 20 min. Przecedź przez sitko/gazę. Pij 3 razy dziennie, na godzinę przed posiłkiem lub zewnętrznie używaj do przemywania. Naparem z nagietka można również płukać włosy (działa wzmacniająco i regenerująco). Działa on na włosy przeciwłupieżowo i łagodzi podrażnienia skóry głowy


Podstawowa oliwka nagietkowa

Doskonała na rozstępy i łuszczącą się skórę.
Świetna na łuszczycę i blizny.
Idealnie nawilża i koi.
Doskonała do masażu (np. ud, brzucha, ramion) lub do smarowania całego ciała.
Możesz jej używać również do pielęgnacji niemowląt (działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie).
Wsmarowana w zniszczone końcówki włosów  działa regenerująco.

Garść świeżych płatków nagietka włóż do słoika (powinien zajmować ok.1/3 słoika), zalej oliwą lub olejem (arganowym, migdałowym lub ekologiczny słonecznikowym), tak aby wypełnić cały słoik.  Odstaw miksturę w ciepłe, słoneczne miejsce na 14 dni, raz dziennie mieszając. Jeśli pogoda nie dopisuje, możesz wkładać słoik raz na jakiś czas do ciepłej wody.  Po dwóch tygodniach przecedź płyn przez gazę, aby otrzymać gotową oliwkę.


Leczniczy olejek nagietkowy z propolisem i lawendą

Działa kojąco i leczniczo.
Należy go wcierać w bolące mięśnie, stosuje się do zadrapań, ukąszeń owadów, na wysypki, wysypki, rozstępy, otarcia naskórka, siniaki i inne podrażnienia skóry.

½ szklanki oleju nagietkowego (wg przepisu powyżej) wlej do słoiczka,  połącz z 20 kroplami propolisu i 20 kroplami organicznego olejku lawendowego. Wymieszaj i odstaw. Od czasu do czasu wstrząsaj słoiczkiem.


Odżywczy balsam do ust z nagietka i masła Shea

Ten odżywczy balsam do ust jest bardzo łatwy w wykonaniu, skuteczny w działaniu i co najważniejsze – pozbawiony chemicznych dodatków.
Świetnie działa na suche i spierzchnięte wargi.

1 duża łyżka organicznego masła Shea (można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub zamówić przez Internet) połącz z 1 łyżeczką oleju z nagietka (przepis powyżej) i dokładnie utrzyj. Przełóż do małego słoiczka. Smaruj usta gdy jest to konieczne.


Peeling z płatków owsianych i nagietka

Oczyszcza skórę, wygładza, koi, działa przeciwzapalnie.
Świetny na trądzik.

Garść płatków owsianych i taką samą ilość suszonego nagietka zmiel grubo tak, aby uzyskać peeling. Dodaj do nich łyżkę oliwy i miodu, wymieszaj. Stosuj na wilgotną skórę.


Maść nagietkowa

To bardzo stara receptura, więc nie przeraź się składem.
Jest bardzo skuteczna na oparzenia, wysypki, egzemy i trudno gojące się rany.

Kostkę gęsiego smalcu (tak wiem, brzmi nieciekawie) rozgrzej w garnku, dodaj dwie duże garści świeżych lub suszonych płatków nagietka. Doprowadź do wrzenia, cały czas mieszając. Odstaw i poczekaj aż ostygnie. Po jakimś czasie znów podgrzej smalec z kwiatkami, a następnie przecedź go przez sitko do szklanego słoiczka lub opakowania po kremie. Ostudź i włóż do lodówki, aby lecznicza maść stężała. Stosuj ją, gdy tylko tego potrzebujesz.

http://smakchwil.ucoz.pl/_ld/22/98013780.jpg


 
 

 

Kategoria: Kwiaty | Dodał: fiolka
Wyświetleń: 677 | Pobrań: 0 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
| Główna |
| Rejestracja |
| Wejdź |
Menu witryny
Formularz logowania
Kategorie sekcji
Przydatne porady [31]
Humor [0]
Kwiaty [12]
Owoce [4]
Warzywa [2]
Ciekawostki [2]
Inne [14]
Ogród zimowy [1]
Wyszukiwanie
Mini-czat
Przyjaciele witryny
  • Załóż darmową stronę
  • Internetowy pulpit
  • Darmowe gry online
  • Szkolenia wideo
  • Wszystkie znaczniki HTML
  • Zestawy przeglądarek
  • Statystyki

    Ogółem online: 1
    Gości: 1
    Użytkowników: 0
    Copyright MyCorp
    © 2024