Czwartek, 2024-11-21, 6:25 PM                    
Jesteś zalogowany jako Gość | Grupa "Goście"Witaj Gość | RS
Smak chwil
Główna » Pliki » Zdrowie i uroda » Porady

Techniki oddychania
[ · Pobierz z innej strony () ] 2016-05-02, 10:06 PM

 

 

Techniki oddychania

 

 

Żyjesz w pośpiechu i stresie. Zbyt wiele rzeczy cię rozprasza i nawet prawidłowy oddech okazuje się często trudny do wykonania. A przecież oddychanie to podstawa egzystencji! Naucz się technik prawidłowego oddychania, a łatwiej będzie ci pokonać stres.

 

Czy techniki oddychania skutecznie zwalczają stres? Oddech warunkuje nasze istnienie. To prawda oczywista, ale mało doceniana. Codziennie wykonujemy tysiące oddechów, nie zastanawiając się nad tym, że prawidłowe oddychanie ma wpływ na nasze zdrowie i nastrój. Oddech to nie tylko źródło energii – to także lek na skołatane nerwy i klucz do zrozumienia samego siebie.

                                                   Siła świadomego oddychania                                          

Pomiędzy oddechem a psychiką istnieje ścisły związek. Rytm oddychania zmienia się pod wpływem myśli i emocji. Kiedy odczuwamy coś intensywnie (np. niepokój), instynktownie spłycamy, przyśpieszamy bądź wstrzymujemy oddech. Jeśli przez dłuższy czas towarzyszy nam stres i napięcie, odbija się to na oddechu.

 

W wielu systemach filozoficznych przywiązuje się wielką wagę do sposobu oddychania. Wierzy się, że jest to nie tylko reakcja chemiczna, ale też skomplikowany proces energetyczny. Świadoma praca z oddechem była przez tysiąclecia częścią jogi, tai-chi oraz innych duchowych szkół na Wschodzie. Docenia ją też współczesna psychoterapia. Oddech to energia – także z punktu widzenia fizjologii. W procesie oddychania dostarczamy komórkom tlenu potrzebnego do spalania substancji organicznych. W trakcie tego spalania wytwarza się energia. Lepiej dotleniony organizm lepiej funkcjonuje. To dlatego po długim spacerze na powietrzu ciało nabiera elastyczności, a mózg staje się bardziej trzeźwy. Nie jest też tajemnicą, że jogini, którzy skupiają uwagę na oddechu, zachowują dobrą kondycję i jasność umysłu do późnej starości. Jeśli więc chcesz czuć się zdrowiej i poprawić jakość swojego życia, zacznij od świadomego oddychania.

 

                                                  Oddychanie podczas medytacji                                           

 

Prostą i skuteczną metodą pracy z oddechem jest medytacja stosowana we wszystkich wschodnich szkołach życia. W medytacji siedzącej, ze skrzyżowanymi nogami wykorzystuje się oddech brzuszny, nazywany przeponowym. Jest on najbardziej naturalny i zbliżony do sposobu, w jaki oddychaliśmy jako dzieci. Ma na celu wykorzystanie całych płuc, zwłaszcza ich dolnych płatów, które z wiekiem, gdy nasze ciało robi się coraz bardziej spięte, są powoli wyłączane. Oddychanie brzuszne podczas medytacji ma jeszcze inne znaczenie. Kieruje myśl do naszego centrum energetycznego, które znajduje się właśnie na wysokości brzucha. Żyjąc w pośpiechu, nieświadomie zatrzymujemy energię w głowie. Kierując oddech w dół, powoli wyciszamy się i po jakimś czasie jesteśmy w stanie odnaleźć równowagę we wszystkim, co robimy.

 

Oddychanie brzuszne sprawia, że oddech stopniowo wydłuża się, pogłębia i spowalnia, a to prowadzi do uspokojenia myśli. Skupienie na oddechu podczas medytacji pozwala nam żyć chwilą – czyli tu i teraz. To bardzo ważne, bo w natłoku spraw wciąż jesteśmy zajęci tym, co było lub będzie. Zapominamy, że tylko przeżywając chwilę teraźniejszą, możemy tak naprawdę doświadczać życia.

 

                     Spróbuj znaleźć w ciągu dnia kilkanaście minut na ćwiczenie.              

 

    Usiądź wygodnie, rozluźnij mięśnie, przymknij oczy.

    Wdychaj powietrze nosem, wydychaj ustami.

    Podczas wdechu wypychaj okolice brzucha (używając mięśni brzucha i przepony), spychając powietrze do niższej części płuc.

    Zatrzymaj oddech i policz do pięciu.

    Potem wolno wydychaj, rozluźniając barki, tułów i brzuch.

    Oddychaj swobodnie, głęboko.

 

Wciągane powietrze wyobrażaj sobie jako życiodajny, oczyszczający strumień. Wraz z wydechem wizualizuj opuszczający cię brud.

Wschodnie techniki oddychania

 

Oddychanie brzuszne jest podstawowym sposobem oddychania w praktyce buddyjskiej i tai-chi. Polega na wypychaniu brzucha podczas wdechu i wciąganiu przy wydechu. Uczy się go między innymi w szkołach rodzenia, ponieważ pomaga rozluźnić mięśnie podczas porodu. W tai-chi stosuje się też oddech odwrócony: podczas wdechu brzuch jest wciągany, a przy wydechu wypychany. Technika ta służy gromadzeniu energii i zwiększeniu wydolności organizmu. Oddychamy tak, np. podnosząc jakiś ciężar.

 

Osoby praktykujące jogę stosują pranajamę – technikę oddechową, która składa się z wdechu, wydechu i zatrzymania oddechu. Wdech dostarcza siły życiowej, wydech oczyszcza ciało z toksyn. W momencie wstrzymania oddechu energia rozprzestrzenia się po organizmie.

 

W latach 80. XX wieku popularną metodą świadomego oddychania był Rebirthing, rozpropagowany przez Amerykanina Leonarda Orra. Kontrola oddechu jest tu elementem pracy nad sobą i ma na celu odrodzenie się poprzez sięganie do doświadczeń narodzin i przełamywanie związanych z nim blokad.

 

Człowiek robi 12–14 wdechów na minutę. W ciągu minuty wdycha i wydycha 6 litrów powietrza.

                        Integracja Oddechem, czyli Breathconnection                                    

 

Obecnie w terapiach stosuje się Integrację Oddechem, czyli Breathconnection, łączącą w sobie kilka metod. Technikę tę opracowała Australijka, nauczycielka jogi Nemi Nath. Breathconnection to również praca nad sobą. Świadome oddychanie polega tutaj na płynnym przechodzeniu wdechu w wydech. W trakcie godzinnej sesji terapeutycznej system nerwowy wycisza się, emocje ulegają rozładowaniu, uspokajamy się.

Wszystkie techniki oddechowe uczą jednego – że oddech to potężne źródło zdrowia i spokoju. Może być naszym wewnętrznym przewodnikiem, z którym docieramy do podświadomości, uczymy się siebie, kontaktujemy z intuicją. Mocny, głęboki oddech potrafi przynieść natychmiastową ulgę w chwili stresu. Często korzystamy z niego instynktownie... choćby ziewając. Oddech to doskonałe lekarstwo, które w dodatku nic nie kosztuje i z którego zawsze możemy skorzystać.


Kategoria: Porady | Dodał: fiolka
Wyświetleń: 622 | Pobrań: 1456 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
| Główna |
| Rejestracja |
| Wejdź |
Menu witryny
Formularz logowania
Kategorie sekcji
Ćwiczenia [5]
Domowe sposoby na poprawę urody [8]
Inne [5]
Porady [13]
Wyszukiwanie
Mini-czat
Przyjaciele witryny
  • Załóż darmową stronę
  • Internetowy pulpit
  • Darmowe gry online
  • Szkolenia wideo
  • Wszystkie znaczniki HTML
  • Zestawy przeglądarek
  • Statystyki

    Ogółem online: 1
    Gości: 1
    Użytkowników: 0
    Copyright MyCorp
    © 2024