Syrop z buraka był w poprzednim stuleciu bardzo popularnym oraz skutecznym lekiem na kaszel.
Pomaga w ostrych infekcji dróg oddechowych, przy zwalczaniu przeziębienia. Działa wykrztuśnie, pomagając przy oczyszczaniu dróg oddechowych. Wypłukuje także z organizmu toksyczny kwas moczowy, udrażnia żyły, a tym samym zapobiega powstawaniu zakrzepów. Znakomicie regulują przemianę materii, zaś betaina wspomaga pracę wątroby i nerek.
Jego picie zwiększa odporność organizmu i pomaga w powstawaniu czerwonych ciałek krwi. Burak czerwony zawiera oprócz dużej ilości witaminy C, B1, karotenu i witaminy P, wiele makro- i mikroelementów; jest w nim dużo wapnia, magnezu, sodu, potasu oraz dwa rzadkie metale: rubid i cez. Ten skład chemiczny buraka ma bardzo duże znaczenie w zwalczaniu nowotworów. Czerwony kolor buraków pochodzi od antocyjanu, działającego leczniczo na nowotwory złośliwe. Czerwone pigmenty unicestwiają wolne rodniki, które uszkadzając DNA, przyczyniają się do powstawania nowotworów. Już pół wieku temu naukowcy zauważyli, że stan chorych na raka przewodu pokarmowego lub pęcherza, którzy wypijali 2 szklanki soku z surowych buraków dziennie, poprawia się. Dziś wiemy też, że buraki wspomagają organizm po chemioterapii, przy niedokrwistości i anemii.
Stary przepis babci:
Syrop pić 2-5 razy dziennie (małe dzieci: 2 x, starsze: 3x, dorośli: 3-5 x dziennie) po 1 łyżeczce. Syrop działa wykrztuśnie, więc nie podajemy go na noc (najpóźniej 2 godziny przed snem).
|