Zbyt intensywne opalanie może skutkować pojawieniem się na skórze nieładnych przebarwień. Sposobem na to, aby ich uniknąć są oczywiście kremy z wysokim filtrem. Co jednak zrobić, kiedy taki defekt już się pojawił? Istnieje kilka sposobów na to jak rozjaśnić skórę. Na początek warto jednak zacząć od tych najprostszych, czyli zabiegów wykonywanych w domu. Jakie rytuały piękności przeprowadzić, by pokonać ten mankament skórny lub chociaż zmniejszyć jego widoczność?
Złuszczanie naskórka jako metoda na przebarwienia
Za pojawianie się przebarwień odpowiedzialne są melanocyty, które wpływają na powstawanie ciemnych plam na skórze. Dzieje się tak często wskutek nadmiernego korzystania z solarium ub po prostu braku umiaru w zażywaniu relaksu na słońcu. Jeżeli pokazały się na skórze stosunkowo niedawno, pierwszym krokiem w celu ich likwidacji powinien być peeling. Taki zabieg często przynosi pożądane efekty, bo barwnik może być tuż pod wierzchnią warstwą naskórka, więc systematycznie złuszczanie z czasem powinno wyeliminować problem. Wykonanie peelingu przygotowuje także cerę do użycia kremów na przebarwienia. Dobrym pomysłem jest też zakup specjalnej szczoteczki do twarzy z miękkim włosiem. Znacznie ułatwia ona cały zabieg i sprawia, że jest on jeszcze bardziej skuteczny. Oprócz tego masaż twarzy poprawia ukrwienie w tkance podskórnej, a zatem walka z plamami i piegami, będącymi wynikiem nagromadzenia się melaniny, będzie bardzie efektywna. Rezultatem obu zabiegów będzie jaśniejsza cera. Pozbycie się przebarwień to sposób na to jak się odmłodzić. Jeśli taki zabieg nie zadziała, to z pomocą przychodzą profesjonalne metody walki z przebarwieniami, czyli np. mikrodermabrazja czy peeling enzymatyczny.
Owocowe kosmetyki w walce z przebarwieniami
Istnieje co najmniej kilka świetnych zabiegów domowych, które pozwalają skutecznie rozprawić się z przebarwieniami. Dlatego nie jest wskazane pójście od razu do gabinetu kosmetycznego po pomoc, kiedy mankamentów skóry można się pozbyć w domu. W walce z piegami świetnie sprawdzi się cytryna. Jej sok ma działanie rozjaśniające, więc może pomóc stopniowo zmniejszać widoczność plamek. Można więc go delikatnie wcierać w skórę przy pomocy płatków kosmetycznych. Taki domowy tonik zaleca się używać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Innym rozwiązaniem może też być przygotowanie na bazie soku maseczki. Miąższ z cytryny można połączyć z białkiem jajka czy jogurtem naturalnym i nałożyć na twarz na 15 minut. Taki zabieg pomoże skórze odzyskać świeży wygląd, a także rozjaśni jej koloryt. Podobnie zadziała także sok z pietruszki. Kolejnym sposobem na walkę z przebarwieniami może być również okład z plasterków ogórka zielonego czy kompresy z użyciem maślanki. Oba te zabiegi także przynoszą pożądane rezultaty sukcesywnie likwidując piegi.
Jeśli domowe maseczki nie zdają egzaminu, dobrą inwestycją będzie zakup kremów wybielających. Ich systematyczne używane powinno przynieść oczekiwane efekty, które jednak pojawią się z czasem. Zwykle kuracja z użyciem takich preparatów trwa nawet do kilku miesięcy.
Sok cytrynowy ma wiele zastosowań i jest bardzo zdrowy. Dodawany do wody i sałatek zapewnia ciału odpowiednią ilość witaminy C. Oczyszcza też organizm. Jednak sok z cytryny można wykorzystywać nie tylko do jedzenia, czy picia. Ma on wiele zastosowań w kosmetyce. Oto kilka z nich.
Cytryna dla pięknej skóry
Cytryna rozjaśnia skórę, możesz zastosować sok z cytryny na całe ciało. Możesz wetrzeć go w kolana, łokcie, rozjaśnić twarz i zmiękczyć skórę. Sok z cytryny sprawia również, że znikają piegi i plamy starcze. Jeśli chcesz się pozbyć przebarwień na skórze posmaruj je sokiem z cytryny przed pójściem spać. Możesz też, by zadziałał kompleksowo, wlać pół szklanki świeżego soku z cytryny do kąpieli i moczyć się około 20 minut. Twoja skóra zmięknie, a także będzie ładnie pachniała.
Jeśli masz wrażliwą skórę stosuj rozcieńczony sok z cytryny, nie używaj go przed opalaniem się. Sprawia, że skóra źle reaguje na słońce i możesz się poparzyć.
Zrób nawilżającą maseczkę dla cery suchej. Zmieszaj dwie łyżki miodu, dwie łyżki soku z cytryny i dwie łyżki oliwy z oliwek. Posmaruj suche miejsca na skórze i pozwól by maseczka pozostała tam przez 10 minut. Spłucz ciepłą wodą.
Wykorzystaj sok z cytryny jako toner do suchy tłustej. Zmieszaj dwie łyżki soku z cytryny, dwie łyżki wódki, jedną łyżkę wody niegazowanej. Użyj tej mieszanki na tłuste fragmenty skóry, potem opłucz ją wodą. Możesz ją przechowywać w lodówce około tygodnia.
Cytrynę można także wykorzystać, jako delikatny peeling. Odetnij plasterek cytryny zanurz go w cukrze. Pozwól by kryształki cukru się do niego przykleiły. Pocieraj plasterkiem twarz.
Potem przemyj ją ciepłą wodą.
Aby zrobić cytrynową maseczkę przeciwzmarszczkową zmieszaj łyżeczką miodu, kilka kropel soku z cytryny i kroplę słodkiego olejku migdałowego. Zaaplikuj ją na skórę, niech pozostanie na niej przez 20 minut. Potem zmyj ją letnią wodą.
Cytryna na włosy
Aby zrobić wspaniałą naturalną odżywkę na zniszczone włosy zmieszaj ¾ filiżanki oliwy z oliwek, pół filiżanki miodu i 3 łyżki stołowe soku z cytryny. Użyj tej mieszanki wczesując ją w mokre włosy. Następnie nałóż na włosy plastikowy czepek i owiń je ręcznikiem, pozostaw odżywkę na pół godziny. Potem umyj włosy szamponem i pozbądź się jej z włosów.
Możesz także wykorzystać cytrynę by naturalnie rozjaśnić swoje włosy. Zmieszaj ¼ kubka soku z cytryny z ¾ kubka wody. Wlej tą mieszaninę do butelki ze spryskiwaczem i co jakiś czas, siedząc na słońcu pryskaj nią włosy. Po 25 minutach siedzenia na słońcu włosy będą się powoli rozjaśniały.
Bardzo prosto można przygotować kąpiel cytrynową: wystarczy do wanny pełnej wody wrzucić kilka cytryn pokrojonych na plasterki. To doskonale wpływa na tłustą skórę, dezynfekuje i wzmacnia, ściąga pory, a dodatkowo olejek eteryczny zawarty w skórce cytryny działa orzeźwiająco i odprężająco.
Dla skóry trądzikowej można przygotować tonik cytrynowy domowym sposobem. Najprostszy to woda przegotowana z dodatkiem soku z cytryny. Bardziej skomplikowany jest dobry dla skóry tłustej a zarazem wrażliwej, skłonnej do łuszczenia następujący przepis: w 70 g destylowanej wody moczymy przez noc pęczek zielonej pietruszki, następnie filtrujemy i dodajemy 70 g soku z cytryny i ewentualnie 30 g alkoholu 70%. Taki tonik rozjaśnia skórę, likwiduje pryszczyki, zapobiega wągrom.
Tak samo działa kwaśna parówka - wystarczy naczynie z gorącą wodą, do której dodajemy dwie umyte, pokrojone cytryny: nachylmy się i nakrywamy ręcznikiem. Para z sokiem cytrynowym oczyszcza pory, zaś maseczka z ubitego białka z dodatkiem kilku kropli cytryny doskonale zamyka pory i oczyszcza.
Drożdże są też domowym kosmetykiem, niedocenianym i niezastąpionym w pielęgnacji cery tłustej. Zawierają dużo korzystnych dla skóry witamin z grupy B i sole mineralne. Świetnie też działają na stan nerwów. Stosowane w postaci maseczek albo napoju drożdżowego wygładzają skórę, oczyszczają z wągrów i wyprysków. Kuracje oczyszczającą organizm z toksyn (zmęczenie, nieświeża cera) prowadzimy przez około 4 tygodnie. Codziennie pijemy napój: grudkę drożdży wielkości orzecha włoskie go zalewamy wrzącym mlekiem lub wrzącą wodą ewentualnie dodajemy miód i pijemy. Woda musi być bardzo gorąca, aby "zabić drożdże" bo inaczej spowodowałyby ubytek z naszego organizmu pewnych witamin. Maseczka drożdżowa ściąga pory i oczyszcza skórę, a także wygładza. Robi się ją bardzo łatwo: grudkę drożdży rozrabiamy mlekiem lub wodą do konsystencji śmietanki, nakładamy na twarz i po 20 minutach zmywamy. Można dodać nieco otrębów pszennych, a wtedy z maseczki zrobi się peeling.
|