Jakie grzyby nadają się do suszenia?
Do suszenia nadają się koźlarze, podgrzybki i prawdziwki. Podgrzybki zapewnią zupie intensywny zapach. A o zaletach prawdziwków mówić nie trzeba. Grzyby do suszenia mogą być większe i bardziej wyrośnięte. Te młode lepiej zamarynować. Należy jednak uważać, bo starsze grzyby mogą być robaczywe. Więc trzeba uważać, zbierając lub kupując duże podgrzybki i prawdziwki. Tym bardziej że cena grzybów do niskich nie należy.
Jak przygotować grzyby do suszenia?
Jeśli już mamy grzyby - trzeba je oczyścić. Najlepiej do tego użyć szorstkiej strony zwilżonej myjki do naczyń. Myte grzyby będą dłużej schły. Jeśli grzyby są bardzo brudne, to myjemy je normalnie pod bieżącą wodą. Umyte grzyby kroimy - kapelusze i trzony. Do suszenia kapelusze grzybów kroimy w plastry o grubości ok. 0,5 cm, a trzony przekrajamy na pół, większe na cztery części. Tak pokrojone grzyby układamy na ruszcie piekarnika. Dobrze jest pod ruszt położyć blachę, dlatego że wysuszone grzyby będą spadać pod ruszt.
W jakiej temperaturze suszyć grzyby w piekarniku?
Piekarnik włączamy na funkcję termoobiegu i 120' stopni Celsjusza. Grzyby suszymy przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika. Co jakiś czas przewracamy grzyby, mieszając je najpierw na ruszcie, a jak opadną - na blasze. Suszenie grzybów w piekarniku zajmuje kilka godzin. Lepiej jednak się nie śpieszyć i dobrze wysuszyć grzyby. Niedosuszone grzyby mogą pokryć się pleśnią lub stać się żerem dla moli i wtedy cały wysiłek poszedłby na marne.
Jednak trzeba też pilnować, żeby grzybów nie przesuszyć. Przesuszone łatwo się kruszą. Chociaż proszku otrzymanego z przesuszonych grzybów można używać jako przyprawy.
|