Jak odetkać ucho zatkane wodą?
Jeśli lubisz pływać w basenach, jeziorach czy morzu, z pewnością kiedyś zdarzyło się, że miałaś zatkane ucho. Nawet podczas kąpieli czy prysznica może zdarzyć się, że woda dostanie się do ucha powodując pewien dyskomfort. Nie musisz już czekać, aż woda samoczynnie wypłynie z ucha. Istnieje kilka prostych sposobów na jej usunięcie. Żeby je poznać, przeczytaj poniższe wskazówki.
1
Zaraz po kąpieli połóż się na boku. Dzięki temu woda szybciej wypłynie z ucha. Najpierw połóż się na lewym boku (jeśli zatkane jest lewe ucho) i pozostań w tej pozycji przez około 10 minut. Następnie przekręć się na prawy bok (jeśli zatkane jest ucho prawe) i leż w tej pozycji przez kolejne 10 minut. Pod ucho możesz podłożyć mały ręcznik, jeśli nie chcesz, aby woda ściekła na pościel lub łóżko.
2
Wytrząśnij wodę z ucha. Stań na otwartej przestrzeni – upewnij się, że w pobliżu nie ma żadnych mebli, na które mogłabyś przypadkowo wpaść. Przechyl głowę lekko w lewo (ucho lewe) i delikatnie potrząsaj swoją głową, aby uwolnić wszystkie płyny z ucha. Teraz przechyl głowę na prawo i powtórz cały proces dla prawego ucha. Bądź jednak ostrożna i nie potrząsaj głową zbyt mocno, mogłabyś wówczas wywołać ból szyi.
3
Aby pozbyć się wody z ucha, możesz również wykorzystać suszarkę. Ustaw suszarkę na najniższy poziom ciepła i zacznij w delikatny sposób suszyć ucho zewnętrzne. Trzymaj suszarkę w odległości co najmniej 25 cm od ucha. Wykonuj ruchy tam i z powrotem, dzięki temu gorące powietrze nie poparzy skóry ucha.
4
Krople do uszu. Stwórz własne krople do uszu. W tym celu zmieszaj 1 łyżkę octu z 1 łyżką spirytusu salicylowego. Odchyl głowę na bok i przy użyciu zakraplacza umieść 2 – 3 krople przygotowanej mieszanki w chorym uchu. Ten zabieg z pewnością pomoże ci pozbyć się wody z ucha.
5
Poproś o pomoc lekarza. Jeśli woda przez dłuższy czas pozostaje w uchu i nie możesz się jej pozbyć, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem. Może to bowiem prowadzić do poważnej infekcji i będzie wymagać leczenia. Lekarz przepisze ci nieco mocniejsze leki, takie jak krople lub antybiotyki, jeśli infekcja już się zaczęła.
|