Niedziela, 2019-12-15, 6:05 AM                    
Jesteś zalogowany jako Gość | Grupa "Goście"Witaj Gość | RS
Smak chwil
Główna » Pliki » Święta » Wróżby obyczaje bożonarodzeniowe

Zwyczaje bożonarodzeniowe
2013-12-24, 4:41 AM
Świąteczna atmosfera panująca dookoła nas, sprawia, iż jesteśmy bardziej otwarci i życzliwi dla innych. Dlatego warto uświadomić sobie, że nie wszędzie Wigilię obchodzi się tak jak w Polsce, a ponieważ bożonarodzeniowy nastrój wyraźnie unosi się w powietrzu, proponujemy Wam zapoznanie się z wigilijnymi zwyczajami innych krajów.

Boże Narodzenie we wszystkich krajach świętowane jest bardzo uroczyście. Niemniej jednak zaskoczyć nas może przebieg świąt i potrawy, które znajdą się wtedy na stołach.

W Anglii, najważniejszym dniem świątecznym jest 25 grudzień. Nie świętuje się tam Wigilii, natomiast pierwszego dnia świąt podaje się uroczysty obiad. Głównym daniem jest upieczony w całości indyk, nadziewany kasztanami, obłożony owocami i warzywami. Na deser serwuje się słodki budyń z domieszką kaszy i słodkich bakalii. Pierniczki i orzechy dopełniają deser. O godzinie piętnastej wszyscy Anglicy zasiadają przed telewizorami, aby wysłuchać orędzia świątecznego królowej. Potem następują spacery w gronie rodziny, które dopełniają świątecznego nastroju. Jeśli chodzi o prezenty, to Anglicy postępują zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, gdy 23 grudnia opróżniano kościelne skarbonki, a ich zawartość rozdzielano pomiędzy biednych i potrzebujących. Do dziś w przeddzień Wigilii obdarowuje się bliskich prezentami, które mogą zostać otwarte dopiero pierwszego dnia świąt.

We Francji natomiast tylko część rodzin siada do wigilijnej kolacji. Po skończeniu uroczystego posiłku biesiadnicy udają się wspólnie na pasterkę.
Młodzi świętują Wigilię w swoim gronie, najczęściej umawiając się w spokojnych i lubianych przez siebie lokalach. Kolacja wigilijna nie jest postna, pojawia się zazwyczaj pieczony indyk lub gęś. W święta na stołach goszczą luksusowe specjały. Zresztą któż jak nie Francuzi słyną ze szczególnie wykwintnego smaku i co za tym idzie wykwintnych potraw.
W niektórych francuskich domach przetrwał zwyczaj dzielenia się chlebem. Piecze się trzynaście bochenków, z czego jeden jest największy i symbolizuje Jezusa, pozostałe symbolizują dwunastu apostołów. Chlebki leżą na wigilijnym stole do końca świąt. Później rozdaje się je biednym i potrzebującym.
Prezenty roznosi "bożonarodzeniowy ojciec", który nad Sekwaną zagościł z początkiem XX wieku, gdyż Francuzi nie chcieli, aby utożsamiał się z jakimkolwiek świętym i był zupełnie neutralną postacią.

W Hiszpanii świętuje się zgoła inaczej, tam nie jest tak ważna choinka, lecz żłobek z figurką Jezusa, najczęściej naturalnych rozmiarów. Urządza się nawet konkursy na najpiękniejszy żłobek. Podobnie jak w Anglii nie obchodzi się uroczyście wieczoru wigilijnego.
Dopiero 25 grudnia zjadany jest uroczysty posiłek. Jednak w hiszpańskich domach najważniejszym świętem jest święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia. Wtedy na stołach zjawia się "turrone", słodka potrawa zrobiona z miodu i migdałów. Zwyczaj obdarowywania się prezentami przeniesiono zaś na wigilię święta Trzech Króli. To oni właśnie Trzej Królowie dają prezenty grzecznym i niegrzecznym dzieciom. Prezenty są rozwieszane w skarpetkach lub chowane do butów.

W Szwecji do wigilijnej kolacji zasiada się tak jak w Polsce, ale dość szybko, bo około godziny piętnastej. To z powodu krótkich nocy pierwsza gwiazdka dość szybko pojawia się na niebie. Na wigilijnym stole oprócz tradycyjnych potraw z ryb podaje się słodki chlebek pachnący cynamonem i goździkami, przypominający trochę nasz polski piernik.
Święty Mikołaj został w Szwecji wyrugowany już w XVI wieku w wyniku wojny wydanej świętym. Zastąpił go skrzat Jultomte. Zjawia się on w Wigilię z workiem pełnym prezentów. Choinka u Szwedów stoi długo, bo aż do 13 stycznia, wtedy przypada święto św. Knuta i rozpoczyna się karnawał.
Ogólnie to Szwedzi świętują najdłużej.

U naszych sąsiadów Niemców niepodzielnie króluje choinka, wszak stamtąd przyszła do nas i rozeszła się po krajach ościennych. Boże Narodzenie jest tam bardzo ważnym świętem, ale równie ważny jest czas adwentu, czyli oczekiwania. Wiesza się wówczas kalendarz adwentowy, każdego dnia można odsłonić jedno okienko, w którym znajduje się coś słodkiego, zatem dzieci szczególnie czekają na ten moment. Na drzwiach wejściowych zawiesza się wieniec adwentowy. Katolicy i protestanci siadają do wigilijnej wieczerzy, która nie zawsze jest tak wystawna jak u nas i nie zawsze przestrzegany jest post. Natomiast bardziej uroczysty jest świąteczny obiad, gdzie serwuje się zazwyczaj pieczoną gęś.

Najdłuższe i najweselsze są chyba święta w Holandii, zwłaszcza, że 6 grudnia do portu w Schwvingen przypływa Mikołaj i od tego już dnia aż do świąt rozpoczyna się wzajemne obdarowywanie prezentami. Wigilia jest postna, ale uświetnia ją specjalny wigilijny tort. Obiad świąteczny jest bardzo wystawny i podaje się wtedy pieczonego w całości indyka.

U naszych wschodnich sąsiadów, Rosjan, Bożego Narodzenia właściwie się nie obchodzi, chyba że w polskich, katolickich rodzinach. Świętowanie rozpoczyna powitaniem Nowego Roku i rzeczywiście ten dzień jest bardzo uroczysty, uświetniają go najlepsze regionalne potrawy, a szampan dopełnia reszty. Prezenty są wręczane, ale przez Dziadka Mroza.
W Rosji nie świętuje się tak uroczyście i wystawnie, jak u innych naszych sąsiadów, więc gdyby nie dzień 1 stycznia, byłoby trochę smutno.

W Stanach Zjednoczonych na wszystkie grudniowe weekendy zaprasza się grono przyjaciół na wystawne kolacje, ale dzień 25 grudnia jest zarezerwowany tylko dla najbliższej rodziny. Prezenty układane są pod choinką w wigilijną noc, ale rozpakować je można dopiero w pierwszy dzień świąt.
To właśnie w Ameryce po raz pierwszy wyprodukowano sztuczną choinkę i stąd przywędrowała ona do Europy.

Boże Narodzenie to dni szczęśliwe dla wielu ludzi, którzy łączą się wtedy sercem i miłością. Szkoda, że tak być nie może przez rok cały...
Kategoria: Wróżby obyczaje bożonarodzeniowe | Dodał: fiolka
Wyświetleń: 354 | Pobrań: 0 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
| Główna |
| Rejestracja |
| Wejdź |
Menu witryny
Formularz logowania
Kategorie sekcji
Nowy rok [1]
Opowiadanie wigilijne [5]
Śmieszne życzenia bożonarodzeniowe [2]
Śmieszne powiedzenia [0]
Świąteczny humaor [7]
Światowe agencje donoszą... [6]
Śmieszne kolendy [1]
Wiersze świąteczne [20]
Wróżby obyczaje bożonarodzeniowe [3]
Wiersze bożonarodzeniowe po angielsku [1]
Wielkanoc [14]
Życzenia [3]
Niedziela palmowa [2]
Wyszukiwanie
Mini-czat
Przyjaciele witryny
 • Załóż darmową stronę
 • Internetowy pulpit
 • Darmowe gry online
 • Szkolenia wideo
 • Wszystkie znaczniki HTML
 • Zestawy przeglądarek
 • Statystyki

  Ogółem online: 1
  Gości: 1
  Użytkowników: 0
  Copyright MyCorp
  © 2019