Środa, 2018-12-19, 5:39 AM                    
Jesteś zalogowany jako Gość | Grupa "Goście"Witaj Gość | RS
Smak chwil
Główna » Pliki » Ogród » Przydatne porady

Oprysk z drożdży na pomidory i ogórki
[ · Pobierz z innej strony () ] 2018-05-23, 8:09 PM
 

Oprysk z drożdży na pomidory i ogórki

 

Oprysk pomidorów drożdżami przeciwko zarazie ziemniaczanej to słynny przepis polecany przez ekologicznych ogrodników. Może on pomóc też w ochronie innych warzyw, jak ogórki czy ziemniaki, a przygotowanie tego oprysku jest bardzo proste. Zobacz jak zrobić oprysk z drożdży na ogórki i pomidory, a także poznaj badania naukowe i opinie na temat wykorzystania drożdży w ochronie roślin przed chorobami grzybowymi!

oprysk z drożdży na pomidory i ogórki
Z drożdży można przygotować oprysk na pomidory

Dlaczego pomidory i ogórki trzeba opryskiwać?

Ogórki i pomidory to bardzo lubiane warzywa i chętnie sadzone w ogrodach przydomowych i działkowych. Niestety ich uprawa potrafi przysporzyć wielu problemów. Szczególnie łatwo padają ofiarą chorób grzybowych. W przypadku ogórków prawdziwą zmorą jes mączniak rzekomy dyniowatych , zaś uprawy pomidorów dziesiątkuje zaraza ziemniaczana. Bez oprysków przeciwko tym grzybom o powodzenie uprawy trudno.

 

Aby ograniczyć użycie pestycydów, warto sięgnąć po naturalne metody ochrony, wśród których bardzo często polecany jest oprysk z drożdży. Jego przygotowanie jest bardzo proste i nie tak czasochłonne, jak np. w przypadku słynnej gnojówki z pokrzywy

Jak zrobić oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?

Aby przygotować oprysk z drożdży na ogórki i pomidory, wystarczy jedną 100g kostkę drożdży piekarskich rozpuścić w 10 litrach wody. Po dokładnym rozpuszczeniu drożdży mikstura jest gotowa aby wlać ją do opryskiwacza. Ważne jedynie aby użyć drożdży świeżych, sprzedawanych w kostkach. Dla najlepszej skuteczności oprysk pomidorów i ogórków drożdżami warto powtarzać co tydzień. Najlepiej stosować regularnie zapobiegawczo aby uniknąć pojawienia się chorób na pomidorach i ogórkach. Jeśli jednak tego nie robiliśmy, oprysk z drożdży można też zastosować po zauważeniu choroby, co powinno zahamować jej dalszy rozwój.

Czy oprysk z drożdży jest skuteczny?

Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie czy opryski z drożdży działają i czy w ogóle są bezpieczne? Bezpieczne są na pewno, bo sam pryskałem na pomidory i nic złego się nie działo. To jednak jeszcze nie dowód, że naprawdę oprysk z drożdży działa.


 

oprysk z drożdży na pomidory i ogórki

Z takich drożdży przygotowywałem oprysk na pomidory

Jak się jednak okazuje, na ten temat były prowadzone badania naukowe i są potwierdzone opinie na temat stosowania drożdży w ochronie roślin przed chorobami grzybowymi. Badano wpływ wybranych gatunków drożdży zarówno pod kątem roślin w polu, jak i pod kątem ochrony owoców i warzyw w przechowalniach. Uzyskano pozytywne efekty m. in. w zwalczaniu bardzo powszechnie atakującego rośliny grzyba Botrytis cinerea, sprawcy choroby zwanej szarą pleśnią, a także grzybów wywołujących alternariozę, rizoktoniozę, czy moniliozę (brunatną zgniliznę owoców). Wykaz uzyskanych efektów i przeprowadzonych badań znajdziemy w pracy Pani Moniki Kordowskiej-Wiater "  Drożdże jako czynniki ochrony

(Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie).

W jaki sposób opryski drożdżami zwalczają choroby grzybowe roślin? Mechanizm jest dość prosty. Drożdże to też grzyby, tyle że nieszkodliwe dla roślin uprawnych. Po wykonaniu oprysku z drożdży konkurują one z grzybami chorobotwórczymi o miejsce i substancje odżywcze, potrzebne grzybom chorobotwórczym do rozwoju. Dodatkowo stymulują odporność roślin. W efekcie grzyby chorobotwórcze nie mogą znaleźć odpowiedniego środowiska i pożywienia aby się namnażać, a nasze rośliny pozostają zdrowe.

 

Drożdże piekarskie jak zrobić nawóz i oprysk.

Domowe preparaty z drożdży piekarskich były wykorzystywane do pielęgnacji roślin jeszcze przez nasze prababcie. Są tanim i łatwo dostępnym środkiem dla każdego, kto poszukuje ekologicznych rozwiązań w ogrodzie. Zobacz jak zrobić nawóz i oprysk z drożdży, który zapewni bujny wzrost Twoim roślinom i ochroni je przed chorobami!

 

Podobny mechanizm jest zresztą powszechnie wykorzystywany w ochronie roślin. W sklepach ogrodniczych możemy kupić biologiczny preparat Polyversum. Zawiera on w składzie grzyba Pythium oligandrum, który nie tylko konkuruje o składniki odżywcze ale wręcz pasożytuje na grzybach chorobotwórczych. Jego działanie jest więc jeszcze silniejsze niż w przypadku drożdży. I choć w tym przykładzie nie mamy do czynienia z drożdżami, to jednak widać, że jednego grzyba można zwalczać innym grzybem.

Również na bazie drożdży produkuje się preparaty do ochrony roślin, m. in. w USA, Kanadzie i w Niemczech. Niestety, te które udało mi się znaleźć, nie są obecnie dostępne w Polsce. A szkoda, bo pochodzący z Niemiec środek Boni Protect Forte, oparty właśnie na drożdżach, zaledwie kilka lat temu można było u nas kupić.

Tym niemniej pokazuje to, że wykorzystanie drożdży w ochronie roślin przed chorobami grzybowymi nie jest czymś nowym ani niezwykłym. Zachęcam zatem do wykonywania oprysków z drożdży na pomidory i ogórki!

 
Kategoria: Przydatne porady | Dodał: fiolka
Wyświetleń: 121 | Pobrań: 20 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
| Główna |
| Rejestracja |
| Wejdź |
Menu witryny
Formularz logowania
Kategorie sekcji
Przydatne porady [31]
Humor [0]
Kwiaty [12]
Owoce [4]
Warzywa [2]
Ciekawostki [2]
Inne [14]
Ogród zimowy [1]
Wyszukiwanie
Mini-czat
Przyjaciele witryny
 • Załóż darmową stronę
 • Internetowy pulpit
 • Darmowe gry online
 • Szkolenia wideo
 • Wszystkie znaczniki HTML
 • Zestawy przeglądarek
 • Statystyki

  Ogółem online: 1
  Gości: 1
  Użytkowników: 0
  Copyright MyCorp
  © 2018